Tut’un Başarılı Belediye Başkanı Mehmet KILIÇ’ın Yapmış Olduğu Bazı Hizmetler

İcralık belediyeden, borçsuz belediyeye…
BAŞKAN MEHMET KILIÇ’IN BÜYÜK BAŞARISI
Geçmişte parasızlık yüzünden icralık olan, çalışanlarına alacaklarını ödemekte güçlük yaşayan ve bu yüzden basında haberlere konu alan Adıyaman’ın Tut ilçe belediyesi, Belediye Başkanı Mehmet Kılıç ile geçmişine adeta sünger çekti. Hizmetleri ikiye katlayan belediye, buna rağmen kasasında 1 milyonun üstünde nakit para tutmayı başardı.
Mehmet Kılıç’ın 2019 yılında Tut Belediye Başkanlığına seçilmesiyle birlikte, değişim rüzgarı yaşandı. Oluşturduğu kaynaklarla, ilk etapta belediyenin geçmişine yönelik borçlarını temizleyen Başkan Kılıç, personel borçlarını ve biriken tazminatlarını da ödedi.
HİZMETLER AKSAMADI, DAHA DA ARTTI…
Tut’un acil çözüm bekleyen ivedi sorunlarını, hibe projelerle çözmeyi başaran Kılıç, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bir çok belediyeden destek almayı başardı. Bu sayede, belediyenin makine ekipman parkı güçlendirildi, bir çok yol parke ve kilit taşı döşemesi ile yenilendi.
KASASINDA PARA VAR
Kılıç, yaptığı sayısız projeye rağmen, kasasında parası olan bir belediyeye dönüştü. Şeffaf ve hesap verebilen bir belediye modeline dönüşen Tut Belediyesi, Mehmet Kılıç döneminde hesaplarını da ilk kez halka açtı. Banka hesapları ile bilgi veren Başkan Kılıç “Kasamızda nakit 1 milyon TL civarında paramız var. İsteyen her vatandaşımız, kendi evi olan belediye binamıza gelerek, hesaplarımızı sorgulayabilir. Bundan gocunmayız, aksine mutluluk duyarız. Çünkü biz hesap verebilen bir belediye olma vaadiyle göreve gelmiştik. Geçmişte borçlu ve icralık durumlarla karşılaşmıştık. Bugün kasamızda milyon TL’lik paramızın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu para bizim değil, halkın parası. Bunun da bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.
KAMUOYUNUN BİLGİSİNE
Değerli hemşerilerim;
Tut ilçemizde yaşayan her vatandaşımızın en iyi ve en kaliteli hizmete kavuşması en doğal hakkı olduğu gibi, bunu sağlamakta biz yöneticilerin asli görevidir.
Bu anlayış çerçevesinde, Tut ilçemizin yıllardır hayal ettiği projelerin başında gelen doğalgaz projesini de ilçemize kazandırmak, projeyi başlatmak bizim dönemimize nasip oldu. Hiçbir zaman “ben” demeden, daima “biz” anlayışı ile hareket ederek, ilçemizin yararına olan her konuda herkesin kapısını çaldık, herkesten destek istedik. Doğalgaz projesi de bunların başında gelmektedir. Tut’un uzun yıllardır hayali olan doğalgazın nihayet, ilçemize kazandırılması için ilk kazma vurulmuştur.
Ancak proje başladıktan sonra, yanlış anlaşılmalardan kaynakmış olmasını temenni ettiğimiz, iktidar partisinden bir-kaç ismin “doğalgazı biz yaptık” yönündeki açıklamaları, belediyemizin ve Belediye Başkanı olarak şahsımın emeklerinin yok sayılmasına elbette kamuoyu gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.
Hatırlatmak gerekirse, bizler doğalgazla ilgili müjdeyi açıklarken, zaten gerek iktidar, gerek muhalefet ve gerekse emeği geçen bürokratlara ayrım yapmadan teşekkür etmiştik. Açıklamayı yapan kişinin paylaşımımızı okumadığı ve gayemizi anlamadığını görmekteyiz. Bir kez daha tekrar etmek gerekirse, sadece doğalgaz değil, göreve geldiğimiz günden bu yana ilçemizin acil ihtiyacı olan bir çok sorunu elbette milletimize tek başına belediye olarak değil, iktidar ve muhalefetiyle birlikte gerçekleştirdik. Bunu her toplantıda, her platformda ve basın açıklamalarımızda dile getirmekten kaçınmadık. Tut’a yapılan her hizmet ve taş üstüne taş koyan herkes bizim için kıymetlidir. Şu anda da aynı çizgimizde, aynı anlayış içerisinde, Tut ilçemize hangi hizmeti kazandırabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Değerli hemşerilerim;
Her hizmetin bir külfeti olacaktır elbette… Doğalgazın da ilçemizde herkes tarafından kullanılabilmesi için mutlaka inşaat süreci olacaktır ve bu kaçınılmazdır. Biz bu hizmete başladıktan sonra, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki tutlular.net adlı sayfadan, akla mantığa sığmayan, kasıtlı bir şekilde, doğalgaz projemizi görmezden gelip, inşaat çalışmaları için, isimlerini gizleyip “kabus” diyebilecek kadar ileri gidenler olmuştur. Eleştirilerin her türlüsüne saygımız var. Ancak “toz-toprak olacak, kırılıp-dökülmeler olacak” diye doğalgaz projesinden “kabus” diye bahsetmek, kesinlikle iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Bu sitenin, bugüne kadar, belediyemizin hiçbir hizmetine ve haberine yer vermeyip, tamamen kasıtlı haberler üretmesi de aynı zihniyetin sonucudur.
Ben ve ekibim, hiçbir zaman halkımıza kabus yaşatmadık, bundan sonra da yaşatmayız. Kimsenin endişesi olmasın. Tek derdimiz ilçemize hizmet getirebilmektir. Yaptığımız hizmetleri, her kurum ve kuruluşun kapısını tek tek çalarak, aldığımız hibe yardımlarla, Tut’a nasıl daha çok fayda sağlarız diye mücadele ederken, bunları görmezden gelmek, eleştiri boyutundan uzak olup, art niyetli bir bakış açısının ürünüdür. Bu açıklamayı yapan site yöneticisi, eğer ön yargılı değil ise, yaptığımız hizmetleri incelediğinde, zaten kendisi de görecektir. Eğer bugüne kadar görme fırsatı bulamamış ise de, kimliğini açıklarsa, kendisini belediyemizde ağırlayıp, her türlü bilgiyi ve projelerimizi tek tek anlatabileceğimizi de belirtmek isteriz.
Şunu çok iyi biliyoruz ki; saygıdeğer Tut halkı, projelerimizi yakından takip etmekte ve bu konuda bizleri desteklemektedir. Onlardan aldığımız güçle, şevkle aynı düşünce içerisinde, birlikte çalışma anlayışımızdan vazgeçmeden, proje üretmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle halkımıza bir kez daha teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.
MEHMET KILIÇ
TUT BELEDİYE BAŞKANI
TUT BELEDİYESİNE İZMİR’DEN HİBE ARAÇ
Geçtiğimiz Ocak ayında, Tut Belediyesi’ne makine-ekipman desteği sözü veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdiği sözü yerine getirdi. İzmir’den Tut’a çöp aracı geldi.
Tut’un her alanda kalkınması için özellikle CHP’li büyükşehir belediyelerini yakın takibe alarak destek arayan Tut Belediye Başkanı Mehmet Kılıç, bu kapsamda CHP Adıyaman Milletvekili Abdurahman Tutdere’nin de yer aldığı ziyarette, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyar ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede, Tut ilçesinin makine-ekipman parkındaki araç ihtiyacını da gündeme getiren Başkan Kılıç olumlu yanıt almıştı. Kılıç’ın talebini geri çevirmeyen Soyer, araç gönderilmesi için prosedürlerin yerine getirilmesi talimatını vermişti.
SÖZÜNÜ TUTTU
Tunç Soyer’in talimatıyla başlatılan işlemlerin ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 adet çöp toplama aracını Adıyaman’ın Tut Belediyesi’ne hibe etti.
Tunç Soyer’e teşekkür eden Başkan Kılıç “İzmir Büyükşehir Belediyemiz bize gerçek anlamda ağabeylik yapan bir konumda. İzmir’den gelen çöp aracı ile makine parkımız daha da güçlendi. İzmir’imizin desteği bununla da sınırlı kalmayacak. Sayın Başkan Tunç Soyer ile görüşmede, Tut’un yöresel ürünlerinin pazarlanması konusunda da destek istemiştik. Bu konuda da olumlu yanıt aldık. Bu konuda da temaslarımız devam ediyor” diye konuştu.
TUT’A MODERN TAZİYE EVİ
Tut ilçesinin önemli eksiklerinden birisi olan taziye evi ihtiyacı, hayırsever Erdemoğlu ailesi tarafından giderildi. Belediye Başkanı Mehmet Kılıç’ın yardım talebi üzerine inşaatına geçtiğimiz yıl başlanan Taziye Evi’nin yapımı tamamlanarak belediyeye teslim edildi.
Adıyaman ve ilçelerine saymakla bitmeyecek hizmetleri bulunan hayırsever iş insanı Ali Erdemoğlu Tut ilçesinde yaptırdığı babasının adını taşıyan taziye evini, Tut’a gelerek, Belediye Başkanı Mehmet Kılıç’a imzalanan protokol ile teslim etti. Taziye Evi, belediye tarafından son düzenlemeler yapıldıktan hemen sonra hizmet vermeye başlayacak.
ALİ ERDEMOĞLU TUT’U ZİYARET ETTİ
İş İnsanı Ali Erdemoğlu, merhum babası Mehmet Erdemoğlu’nun adına yaptırdığı Taziye Evi’ni teslim etmek üzere Tut ilçesine geldi. İnşaatın yapımına imza atan mühendis ve teknik kadronun da hazır bulunduğu ziyarette, Belediye Başkanı Mehmet Kılıç ile bir araya gelen Ali Erdemoğlu, Tut’un başka eksiklerini de görüştü. Tut ilçesini çok sevdiğini belirten Erdemoğlu her zaman destek olmaya hazır olduğunu da ifade etti.
BAŞKAN KILIÇ TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan Mehmet Kılıç ise, Ali Erdemoğlu’na teşekkür ederek “Taziye Evi, ilçemiz için önemli bir ihtiyaçtı. Sayın Ali Erdemoğlu’na geçtiğimiz yıl bu talebimizi ilettik. Bir an olsun tereddüt etmeden, talebimizi kabul etti. Bir yıl gibi kısa bir zamanda da teslim ederek, bize teslim etti. Şunu ifade etmek istiyorum, Erdemoğlu ailesi Adıyaman ve bölgesi için hakikaten bir şans. Ben Erdemoğlu ailesinin kalbindeki Adıyaman sevgisini biliyorum. Bölgemizden yetişen diğer iş insanlarından da aynı duyarlılığı bekliyor ve Erdemoğlu ailesini örnek almalarını diliyorum. Bu vesileyle kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.
KOMPLE BİR SOSYAL TESİS
Son derece modern bir şekilde yapılan, yapımı sırasında hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayan Taziye Evi, bay-bayan bölümleri, ayrı mutfakları bulunan modern ve çok amaçlı bir tesis olarak ilçe halkına hizmet verecek. Mehmet Erdemoğlu Vakfı bünyesinde yaptırılan Taziye Evi, gerektiğinde sosyal projelerde de kullanılabilecek. Son düzenlemeleri yapılan Taziye Evi, önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak.
Doğalgazdan dolayı bozulan yollar tek tek yapılacak
KILIÇ DESTEĞİ BU KEZ ADANA’DAN ALDI
Çözüm odaklı çalışmasıyla bilinen ve karar verdiği projeleri birer birer hayata geçiren Tut Belediye Başkanı Mehmet Kılıç, ilçede devam etmekte olan doğalgaz çalışmasından dolayı tahrip olan yollara çareyi buldu. Adana Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçen Başkan Kılıç, 5 bin metrekare parke taşı sözü aldı.
Tut’un yıllardır hayali olan ve Belediye Başkanı Mehmet Kılıç’ın göreve geldiği günden bu yana ısrarla takipçisi olduğu ve her kesimin desteğini alarak, inşaat çalışmalarını başlattığı doğalgaz çalışmaları, tüm hızıyla sürüyor. Doğalgaz çalışmaları sırasında, yollarda tahribat yaşanması da zaman zaman kaçınılmaz hale geliyor.
BAŞKAN KILIÇ ÇAREYİ BULDU
Tut Belediye Başkanı Mehmet Kılıç, doğalgaz çalışmaları henüz bitmeden, bozulan yollarla ilgili gelecek planlarını devreye soktu. Adana Büyükşehir Belediyesi ile görüşen Kılıç, ilçede doğalgazdan dolayı bozulan yolları yapmak üzere 5 bin metrekarelik parke taşı desteği almayı başardı. Belediye ekipleri, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, bozulan yolları da anında tamir etmeye başlayacak.
ÖNGÖRÜLÜ BAŞKAN…
Başkan Kılıç’ın henüz doğalgaz çalışmaları bitmeden, bozulan yollarla ilgili çözümü bulması ilçe halkını da sevindirdi. Vatandaşlar, çözüm odaklı çalışan Kılıç’ın öngörülü ve ne yaptığını bilen bir hizmet anlayışı sergilediğini belirterek “Doğalgaz projesiyle baştan sona ilgilenen Başkanımıza da bu yakışırdı. Kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.